RSS 2.0
                      OM STILBOLAGET                      KONTAKT                     ANNONSERA HÄR

HÖSTTREND 1 - STICKAT

Inlägget skrivet av Oskar, 2008-09-23 klockan 21:23:31

Enligt den svenska ordboken är trend "utvecklingsinriktning för någon företeelse" och något som anses vara modernt och tidsriktigt. Trender, är något jag tycker man bör akta sig för, självklart ska man låta sig inspireras av olika ting, därav (vissa) trender, men att följa säsongens trender slaviskt och basera sina klädinköp därefter finner jag otroligt opersonligt och komiskt. Inte nog med att du säsong efter säsong har kläder liggandes längst in i garderoben som är obrukbara pga. att de är offseason.


Du har även glömt bort vad mode innebär, ett sett att utrycka sig, att med hjälp av sin kläder förmedla än känsla, en känsla  som ska avspegla din personlighet och vad du står för. Inte att säsong efter säsong köpa "måste" plaggen och klä dig därefter.


Med detta sagt vill jag säga, låt er inspireras och välj klädinköp med omsorg och framförallt efter egen smak och inte efter vad som står i diverse magasin och dylikt.    


Som redan sagt präglas alltid hösten av kalla vindar och regn, då gäller det även att klä sig därefter. Vad passar då inte bättre än en stickat pullover som håller dig varm under ytterplagget?  


Denna trend är något vi alltid ser varje höst, och det med all rätt, tycker jag. Detta plagg, om det köps "rätt" är både snyggt och håller en varm, mode och funktion i ett. Som sagt nedan, är hösten tiden då personer med förkärlek till material för sin tillfredställelse. Rejäla material som ylle, flanell, manschetter och tweed är några av dem.


Nedan kan ni inspireras av Gants två kollektioner Elliot Gant samt G.N.H. Dessa bilder visar hur elegant och vårdat stickat kan vara, om det bärs upp rätt.


För eventuella köp rekommenderar stilbolaget ett besök hos Tres Bien Shops avdelning knitwear, och den länken har du här!


Postat av: Niklas

Jag håller med om att man inte ska följa trenderna slaviskt. Bara se dem som en inspiration och följa de trenderna eller de delar av trenderna som man verkligen gillar. Bra skrivet...

skrivet 2008-09-23 klockan 21:39:14
URL: http://thelifeofniklasc.blogspot.com/
Postat av: Tobias

svar. or not, råtrist ;O

skrivet 2008-09-23 klockan 21:45:01
URL: http://grymtroligperson.blogg.se/
Postat av: Frank&Rémy

Funkar Dermalogicas produkter bra och vad för sådana produkter är det?

Schysst blogg!
/Rémy

skrivet 2008-09-23 klockan 22:08:28
URL: http://www.whocaresitsonlyfashion.com
Postat av: sebbe

hehe jag gillar manligt mode:P eller
var de smyg reklam via min blogg?:) haha

skrivet 2008-09-23 klockan 23:20:36
URL: http://sebbegaylife.blogg.se/
Postat av: Amir Akrouti

sv: ja jag är en riktig bitch när det kommer till foton!

skrivet 2008-09-23 klockan 23:42:56
URL: http://gaybloggen.com
Postat av: basse

denna grymt sköna stickade tröja köpte jag förra veckan. Nice eller hur?
.http://www.tretton.se/images/products/16193.JPG

skrivet 2008-09-24 klockan 12:53:08

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar: